Kto pestuje, pije a platí najviac ... kávy?

22.11.2019

  • Kto pestuje, pije a platí najviac ... kávy?

Počet ľudí, ktorí pijú kávu, sa z roka na rok zvyšuje a mnohí z nás si už svoj deň bez kávy ani nevedia predstaviť. Káva sa stáva integrálnou súčasťou nášho súkromného aj pracovného života, jej vôňu a chuť si vychutnávame doma, v kaviarni, v práci, na obchodných aj rodinných stretnutiach.

V našom tíme tiež milujeme kávu a dokážeme oceniť skutočné kvality tohto úžasného nápoja. To bol aj jeden z hlavných dôvodov, prečo sme priniesli kávu praženú v švajčiarskych Alpách priamo pod Matterhornom aj na Slovensko. V našom blogu vám budeme pravidelne prinášať rôzne zaujímavosti zo sveta kávy aj cenné fakty o tomto fantastickom nápoji. Vychutnajte si chvíle pri ich čítaní so šálkou dobrej kávy a nechajte sa pritom rozmaznávať lahodnou a vábivou chuťou ďalekej exotiky. 

Kto produkuje najviac kávy?

Káva patrí medzi najpopulárnejšie nápoje na svete a vyrába sa vo viac ako 50 krajinách naprieč rôznymi kultúrami. Rebríčku najväčších producentov kávy v uplynulých rokoch hrdo kraľovala Brazília, pričom v roku 2017 – 2018 vyprodukovala viac ako 51 miliónov balíčkov kávových zŕn s hmotnosťou 60 kg. Za ňou nasledoval Vietnam, Columbia, Indonézia, Honduras a ďalšie krajiny.

Podľa nadácie Fairtrade je živobytie viac ako 125 miliónov ľudí po celom svete a v rôznych kultúrach závislých práve na káve, pričom približne 80 % svetovej kávy produkujú najmä majitelia malých fariem z rôznych kútov Zeme.

Kto pije najviac kávy?

Čo sa týka konzumácie kávy, tak dva európske národy patria medzi skutočných milovníkov tohto nápoja. Fínsko a Švédsko sú krajinami, kde pripadne na jedného človeka viac ako 10 kg kávy za rok. Všetky vyššie uvedené informácie pochádzajú z roku 2016 a priniesla ich Medzinárodná organizácia pre kávu. Víťazmi v spotrebe sa však definitívne stali Fíni, ktorí v sledovanom období vypili 12,5 kg kávy ročne na jedného človeka.

Zaujímavá je tiež skutočnosť, že viaceré nordické štáty sa nachádzajú v prvej pätke vykonaného prieskumu, k čomu asi prispieva aj chladné podnebie v tomto regióne. Šálka horúcej kávy vždy príjemne zahreje a obyvatelia týchto severských krajín o tom zrejme tiež vedia svoje.

Kto platí najviac za kávu?

O milovníkoch kávy všeobecne platí, že za skutočne majstrovský nápoj sú ochotní si priplatiť. Z výsledkov zverejnených Medzinárodnou organizáciou pre kávu vyplýva, že v roku 2016 najviac zaplatili za kávu obyvatelia Veľkej Británie, a to približne 11,45 Eur za libru rozpustnej kávy (libra predstavuje 0,454 kilogramov). Za Spojeným kráľovstvom Veľkej Británie a Severného Írska nasledovala Malta, Taliansko, Luxembursko a ďalšie štáty. Pre zaujímavosť možno ešte spomenúť, že prvú desiatku najviac platiacich spotrebiteľov uzatvorilo Slovensko.

Biznis bez kávy?

Káva si bezpochyby získala svoju popularitu aj v biznis prostredí, a to najmä vďaka svojim povzbudzujúcim účinkom. Zároveň je výborným spoločníkom v čase, keď si potrebujeme trošku oddýchnuť od pracovného zhonu. Existujú firmy a manažéri, ktoré pre svoje tímy zaviedli povinné „coffee breaks“, aby svojim pracovníkom umožnili na chvíľu sa zastaviť a načerpať nové inšpirácie. A čo vy, patríte tiež medzi neúprosných milovníkov kávy? Koľko šálok denne si doprajete?

Náš dnešný článok ukončíme informáciou o tom, že napríklad zakladateľ spoločnosti Tesla a SpaceX, Elon Musk vypije dve šálky kávy denne. Priznal sa aj k tomu, že v minulosti patrila k jeho kofeínovým simulantom aj diétna cola, v súčasnosti však už od tohto (zlo)zvyku ustúpil. Na záver ešte jedna zaujímavosť. Hovorí sa o tom, že fenomenálny skladateľ Ludwig van Beethoven si potrpel na to, aby každá jeho šálka kávy pochádzala zo 60 kávových zŕn. Ďakujeme a tešíme sa na spoluprácu s vami!

Váš tím
Cafe Zermatt Slovensko 

Zdroje: https://www.bbc.com/news/business-43742686 , https://www.entrepreneur.com/slideshow/296415#5